Domov Zdravie, krása a životný štýl Katamarán verzus plachetnica. Ktoré plavidlo vás vyjde lacnejšie?

Katamarán verzus plachetnica. Ktoré plavidlo vás vyjde lacnejšie?

podľa Viktor Fiala
Katamarán verzus plachetnica. Ktoré plavidlo vás vyjde lacnejšie?

Začiatok zimy je ideálnym obdobím na plánovanie letnej dovolenky. Dokonca aj dovolenky na mori je nutné naplánovať s predstihom. Ak tak nespravíte, zostanú voľné len drahé plavidlá a termíny prenájmu, ktoré vám nemusia vyhovovať. Na prenájme lode je možné ušetriť viacerými spôsobmi. Zásadný je však výber modelu lode.

Výdavky na minimum a zážitky na maximum

Keď potrebujete nejaké to euro ušetriť, je občas nutné robiť kompromisy. Na druhej strane sú zážitky na nezaplatenie, a preto dobre zvážte, čo je pre vás počas dovolenky najdôležitejšie. Ak milujete komfort, môžete sa vzdať jedla v reštaurácii a prenajať si priestranný katamarán. Ak si chcete užiť drinky, reštaurácie, pamiatky a iné formy zábavy v prístavoch, odporúčame vám prenajať plachetnicu. Na lode na predaj týmto spôsobom síce nenašetríte, ale ušetrená tretina nákladov poteší. Šťastie praje pripraveným, a preto sa pripravujte na dovolenku s predstihom. Mať prenajatú loď od decembra znamená okolo 300 € k dobru, ktoré je možné minúť iným spôsobom.

Vzdať sa vízie dovolenky v hlavnej sezóne môže znamenať úsporu rovnakej sumy. Plaviť sa v Chorvátsku vás vyjde iste menej ako plavba v Karibiku, a to hlavne s ohľadom na dopravu do destinácie, kde loď kotví. Rozmýšľajte tiež nad možnosťou spraviť si kapitánsky kurz. Kapitán na týždeň požaduje honorár od 500 € vyššie. Nezmýľte si však kapitánsky kurz a kurz vodca malého plavidla, ktorý vás oprávni kormidlovať plavidlá mimo morí.

Kto vyberie správne, ten vyhrá

Prezeráte si katalógy lodí na prenájom alebo sledujete inzeráty jachty na predaj? Nedajte sa oklamať vzhľadom plavidla. Dôležité je, akým spôsobom sa plavidlo dokáže pohybovať po vodnej hladine. Na benzíne dokážete neuveriteľne ušetriť. Dokonca ani veľké plavidlo nemusí byť krokom mimo, keďže náklady na prenájom dokážete rozdeliť na viac častí.

Katamarán

Ide o veľmi stabilné plavidlo, ktoré je bohaté na priestor na palube. V obľube ho majú dovolenkári tráviaci leto na vode spolu s malými deťmi. Na katamaráne pociťujete menšie otrasy, znižujete riziko morskej choroby. Katamarány sa plavia pomerne rýchlo. Majú nízky ponor, takže sa dostanete bližšie k plážam. Cena prenájmu je o niečo vyššia ako u plachetníc a viac vás vyjde aj benzín, keďže katamarán nemá plachty.

Plachetnica

Na plachetnici sa musíte priestorovo uskromniť, ale užijete si viac zábavy pri vyťahovaní plachiet. Plavba bude síce o niečo pomalšia a bude vás to viac hádzať, ale vďaka plachtám sa podstatnú časť dovolenky plavíte bez nutnosti kupovania benzínu. Plachetníc na prenájom je oveľa viac ako katamaránov a sú lacnejšie. V prístavoch sa vám s plachetnicou bude lepšie manévrovať a podobne ako s malým autom zakotvíte aj v menšom priestore.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ