Domov Dom, byt a záhrada Osvetlenie modernej jedálne: základy a vhodné riešenia

Osvetlenie modernej jedálne: základy a vhodné riešenia

podľa Viktor Fiala

Jedáleň častokrát slúži na viac účelov, než len ako miesto na vychutnanie jedla. Moderné jedálne môžu slúžiť ako miesto pre neformálne stretnutia, dočasný home office, alebo dokonca ako rekreačná miestnosť. Súčasné moderné jedálne musia byť preto flexibilné a premyslene navrhnuté na splnenie viacerých účelov.

Základom miestnosti je dobré osvetlenie. Pozrime sa na súčasné moderné riešenia, ktoré dnes trh ponúka.

Moderné lustre a závesné svietidlá

Moderné lustre, alebo veľké závesné svietidlo býva často vhodné riešenie ako interiérové svietidlá pre moderné jedálne.. Pri inštalácii nad jedálenským stolom sú zvyčajne aj ústredným bodom. Dramatické a pútavé moderné lustre, alebo závesné svietidlá dodávajú vizuálny vkus a funkčné osvetlenie, ktoré nastavujú v jedálni celkovú náladu a atmosféru.

Ak vám jedno moderné závesné svietidlo nevyhovuje, skúste lineárne závesné svietidlo. Takto získate viac svetelných prvkov pod jedným riešením. Poprípade môžete zvoliť usporiadanie niekoľkých závesných svietidiel, ktoré môžu taktiež ponúknuť dramatické a vizuálne očarujúce riešenie.

Moderné svietniky a stolové lampy

Svietidlá môžu slúžiť na dvojaký účel, a to ako okolité osvetlenie, alebo prízvukové osvetlenie. Napríklad vo veľkej jedálni môžete mať ideálne dva moderné nástenné svietniky. Tie poskytujú okolité osvetlenie do oblasti, kde nedočiahne svetlo z moderného lustra, alebo závesného svietidla. Napríklad pri dverách alebo v rohu. Okrem toho môžu svietniky slúžiť na nenápadné zvýraznenie umeleckého diela, alebo architektonického detailu.

Podobne sú na tom moderné stolové lampy, ktoré sú umiestnené na bufete, alebo na bočnej doske. Poskytujú praktické osvetlenie a zároveň osvetľujú okolité osvetlenie, ktoré vystavuje zobrazené predmety lichotivým svetlom. Tieto druhy svetelných zdrojov slúžia na viacnásobné použitie, vďaka čomu sú prispôsobiteľné mnohým funkciám modernej jedálne.

Bodové a koľajnicové osvetlenie

Pre skutočne veľké jedálne môže hrať hlavnú rolu v osvetlení bodové a koľajnicové osvetlenie. Napríklad po obvode veľkej miestnosti môže bodové osvetlenie „zmiznúť“ do stropu, ale v prípade potreby môže byť zapnuté a slúžiť ako okolité osvetlenie.

V závislosti od usporiadania miestnosti sa môže moderné bodové osvetlenie, alebo koľajnicové osvetlenie využiť ako prízvukové osvetlenie. Zvýrazní tak architektonické detaily, alebo dokonca farbu steny. Koľajnicové osvetlenie je najlepšie použiť na okraj jedálne, aby sa v kombinácii s inými zdrojmi svetla nevytvárali nelichotivé tiene.

Moderné osvetlenie jedálne? Flexibilné

Ako sme spomenuli na začiatku, dnes sa jedáleň nepoužíva iba na jedenie, ale aj na prácu z domu alebo nezáväzný chat. Jedno riešenie svetla alebo svietidla tak nevyrieši rôzne požiadavky na osvetlenie pre modernú jedáleň. Preto je ideálnym riešením plán osvetlenia, ktorý zahŕňa niekoľko typov svietidiel. Toto osvetlenie sa môže použiť separátne, alebo naraz, v závislosti od účelu.

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ