Domov Stavebníctvo a remeslá Plast si vyžaduje údržbu tak isto, ako iný materiál

Plast si vyžaduje údržbu tak isto, ako iný materiál

podľa spravca

Plast patrí z pohľadu zákazníkov k najpredávanejšiemu materiálu, z ktorého sú vyrobené okná a dvere. Dôvodom je nielen jeho nízka cena a dobrá kvalita, ale aj ľahká údržba a celkom dlhá životnosť. Tak ako o všetko, aj o plast sa treba starať, aj keď v tomto prípade nejde o nič zložité. Podľa toho, koľko úsilia a času tomuto materiálu venujete si predĺžite alebo skrátite jeho životnosť.

Hoci si mnohí ľudia myslia, že o plastové okno sa netreba nijako starať, nemajú tak celkom pravdu. Tak ako všetko naokolo, aj plastové okná si vyžadujú našu pozornosť a starostlivosť. Najlepším riešením je starať sa o plast pravidelne, aby ste potom nemuseli riešiť akútne poškodenia. Najlepší čas na údržbu takýchto okien je pred zimou, nakoľko ich treba pripraviť na nižšie teploty a horšie počasie. Každé dobré okno by malo spĺňať funkciu dokonalého tesnenia a preto by vám cez ne v žiadnom prípade nemalo prefukovať. Ak sa niečo takéto stane v lete, zvyčajne vám to vadiť nebude. No pred zimou treba byť poriadne pripravení, aby ste nemali zbytočné úniky na energiách a teda aj vo vašom rodinnom rozpočte.

V prípade preventívnej starostlivosti o okná, ale aj plastové dvere je potrebné venovať sa nielen tesneniam, ale aj kovaniu. Práve tesnenia na vonkajšej strane pod vplyvom slnečného žiarenia a mrazu starnú a tým pádom strácajú svoju pružnosť a celistvosť. Aby ste tomuto zabránili, odporúčame tesnenia pretrieť regeneračným roztokom vyrobeným na báze silikónu. Ten pomôže oknám udržať pružnosť, ale aj ochrániť ich pred zlým tesnením.

V prípade kovania na oknách a dverách je dôležitá starostlivosť o to, aby medzi nimi bolo neustále prítomné mazivo. To dokáže zabrániť väčšiemu poškodeniu a keďže sa po čase vysušuje, mali by ste ho aspoň raz ročne do kovania pridať. V niektorých prípadoch sa môže stať, že kovanie zmení svoju polohu a treba ho nadstaviť.

Pri starostlivosti o plastové okná a dvere môžeme dodržiavať nielen preventívnu starostlivosť, ale niekedy je nevyhnutná aj tá akútna. Jedna sa najmä o prípady, kedy okno vydáva nepekné zvuky a teda dochádza k narážaniu kovania na rám okna, kedy ho nedokážete poriadne otvoriť alebo zatvoriť. V tomto prípade je nevyhnutné čím skôr kovanie nadstaviť, aby sa okno nepoškodilo ešte viac. Najjednoduchším spôsobom, ako to urobiť je pootočiť kovanie pomocou imbusového kľúča alebo torxovým kľúčom v spodnom závese.

V prípade, že je vaše okno v poriadku, no nepáči sa vám jeho farba, poznáme jednoduché riešenie a tým je jemný píling. Vykonáte ho pomocou špeciálneho prípravku, kedy jemne zbrúsite povrchovú vrstvu na ráme a odstránite tak zašednutie. Vďaka tomuto kroku je veľmi veľká šanca, že vaše  okná alebo dvere budú žiariť znova ako keby ste ich ešte len kúpili. Pozor si ale dajte na to, aby ste píling nevykonali tekutým práškom, ten by mohol povrch výrazne poškriabať.

Starostlivosť o plastové okná je jednoduchá a preto nepotrebujete pomoc odborníka. Mnohí predajcovia však poskytujú túto službu ako benefit, ktorý vám predĺži životnosť vašich okien a dverí.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ