Domov Technika a internet Poradíme vám, ako správne skladovať letné pneumatiky

Poradíme vám, ako správne skladovať letné pneumatiky

podľa spravca
Poradíme vám, ako správne skladovať letné pneumatiky

Ak nie ste z tých, ktorí majú na aute celoročné pneumatiky, tak je samozrejmé, že ich pred každou novou sezónou vymeníte. Mnohí motoristi sa pýtajú, ako správne skladovať gumy tak, aby sa nepoškodili a boli vždy pripravené. Vďaka menším radám vám vydržia nielen do ďalšej sezóny, ale predĺžite aj ich celkovú životnosť.

Uskladňujeme letné pneumatiky

Momentálne sa nachádzame v čase, kedy by mali mať všetky autá obuté zimné gumy a motoristi by mali dobre uskladniť tie letné. Jednou z možností, ktoré nám dnešná doba ponúka je uskladnenie pneumatík v autoservisoch, no nie každý ju využíva. Hoci ide o praktické riešenie najmä čo sa priestoru týka, gumy si viete dobre uskladniť aj doma. Veľkou výhodou je, ak bývate na rodinnom dome a k dispozícii máte suterén, dielňu, pivnicu alebo garáž. Letné pneumatiky vám tak do ďalšej sezóny nebudú zavadzať a vy nebudete zbytočne obmedzovaný. Po tom, ako dáte gumy dole z auta, je dobré ich dôkladne umyť. Počas používania na ne pôsobia rôzne chemické látky, oleje a rozpúšťadla, ktoré nemajú dobrý vplyv. Aby ich dlhým pôsobením na povrchu nepoškodili, venujte im čas na očistenie. Použiť môžete čistú vodu, ale aj auto šampón, no nezabudnite ich dobre opláchnuť. Následne na to ich poriadne prezrite a odstráňte z nich drobné kamienky. Ak sú letné alebo zimné pneumatiky v poriadku, tak ich zakonzervujte, čím ich ochránite pred vonkajšími vplyvmi. Nikdy ich však nebaľte mokré, ale nechajte ich dôkladne uschnúť. Takéto pneumatiky uložte na suché miesto, kde nie je mráz a ani príliš veľké teplo. Nezabudnite ich sem tam pretočiť, aby neboli celú zimu v jednej polohe.

A čo s diskami?

Od toho, ako uskladníte disky závisí, či sú hliníkové alebo plechové. Rozdiely sú nielen v samotnom skladovaní, ale aj v príprave na uskladnenie. Hliníkové disky treba na začiatku poriadne očistiť, pričom je vhodné použiť špeciálne prípravky. Počas jazdenia sa na nich môže nazbierať veľa nečistôt a to je dôvod, aby ste si na práci dali záležať. Ďalším krokom je kvalitné zakonzervovanie pomocou prostriedkov brániacich vnikaniu rôznych nečistôt. Veľmi dobré je ich nakoniec naleštiť ručne alebo pomocou leštiaceho kotúča. V prípade plechových diskov je starostlivosť o niečo jednoduchšia, pretože im netreba venovať až takú pozornosť. Aj tie však treba dôkladne umyť vodou alebo auto šampónom. Nezabudnite ich nakoniec dobre vysušiť, pretože by vám mohli počas mimo sezóny zhrdzavieť. Skladovanie pneumatík nie je náročné, no treba dodržať isté pravidlá. Vďaka nim vám aj tie najlacnejšie pneumatiky vydržia niekoľko rokov.

 

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ