Domov Dom, byt a záhrada Prečo sa hliník používa na výrobu okien a dverí

Prečo sa hliník používa na výrobu okien a dverí

podľa spravca
Hliník sa nazýva „magickým kovom“. Je to tretí najbežnejší prvok v zemskej kôre a najhojnejší kov na planéte. Čo ho robí ideálnym pre použitie v oknách, dverách a záclonách?

Hliník sa nazýva „magickým kovom“. Je to tretí najbežnejší prvok v zemskej kôre a najhojnejší kov na planéte. Čo ho robí ideálnym pre použitie v oknách, dverách a záclonách?

Je to práve chemický, fyzikálny a mechanický charakter moderných hliníkových zliatin, ktoré každoročne spôsobujú prudký nárast jeho globálneho využitia, a to o viac ako 5%.

Tu je len niekoľko dôvodov, prečo trh s hliníkovými rámami vo svete zasklenia naďalej rastie. V súčasnosti je na trhu veľmi využívaný, napr. pre hliníkové okná a dvere, ale aj v iných priemysloch

Ľahká váha

Hliník je veľmi ľahký kov so špecifickou hmotnosťou iba 2,7 g/cm3, čo je asi tretina hmotnosti ocele alebo medi. V skutočnosti je to jeden z najľahších komerčne dostupných kovov. Vďaka tomu je ideálny pre okenné a dverové zárubne, ako aj pre hliníkové vchodové dvere, ktoré sú ľahšie ako dvere z iných materiálov.

Odolný voči korózii 

Ak hľadáte okno s nízkou údržbou, potom je vašou odpoveďou hliník. Je to preto, že keď hliník príde do styku so vzduchom, na povrchu sa okamžite vytvorí ochranná vrstva oxidu hlinitého. Táto vrstva je extrémne odolná proti korózii spôsobenej akýmkoľvek vplyvom počasia, vrátane kyslého dažďa, a čistiacimi prostriedkami sa nepoškodí.

A na rozdiel od drevených rámov alebo rámov z plastu, hliníkové dvere sa v priebehu rokov nezmenia, neprasknú, nerozbijú ani sa zdeformujú bez ohľadu na počasie. Ochrana pred koróziou môže byť ešte zvýšená natieraním (zvyčajne práškovým poťahom) povrchu.

Nerozbije sa

Hliník je kujný a tvarovateľný. Znamená to, že sa môže ohnúť alebo zlisovať do tvaru alebo natiahnuť do tenkého drôtu bez straty jeho húževnatosti a bez zlomenia alebo prasknutia. Inými slovami, jeho poddajnosť nie je krehká. Hliník je v skutočnosti druhý najkujnejší kov a šiesty najtvarovateľnejší.

To je fantastická správa pre každého, kto chce zakrivenú stenu alebo okno so záclonami, pretože hliníkové rámové profily sa dajú ľahko ohnúť alebo zlisovať do požadovaného tvaru bez nebezpečenstva ich zlomenia.

Je recyklovateľný

Hliník je jedinečný, pokiaľ ide o recykláciu kovov. Je 100% recyklovateľný a kvalita recyklovaného hliníka je rovnaká ako kvalita panenského hliníka. To znamená, že môže byť znovu a znovu recyklovaný. V skutočnosti sa dnes takmer 75 % všetkého vyrobeného hliníka stále používa. Toto je dobrá správa pre dodávku hliníka, najmä ak si uvedomíte, že od prvého priemyselného množstva hliníka, ktoré sa vyrobilo približne pred 100 rokmi, celosvetový dopyt po hliníku vzrástol na približne 29 miliónov ton ročne. Je to však ešte lepšia správa pre životné prostredie, pretože zatiaľ čo výroba 1 tony nového hliníka si vyžaduje 14 000 kWh energie, na pretavenie a recykláciu rovnakého množstva je potrebných len 5 až 10%. To znamená menšiu uhlíkovú stopu a nižšie náklady.

 

 

 

 

 

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ