Zero waste Vianoce

podľa spravca
Zero waste Vianoce

Sviatky radosti a pokoja sa z roka na rok menia na sviatky plné predvianočného stresu, plytvania a odpadu. V obchodoch je každý rok výstava najrôznejších ozdôb, dekorácií a samozrejme jedla a sladkostí. Každý rok je trendy iná farba vianočnej výzdoby a tak chystáme poctivo niekoľko týždňov toto veľkolepé predstavenie. Výsledkom je množstvo jedla, ktoré sa musí vyhodiť, pretože sa nestihlo zjesť, prípadne ten majonézový šalát už nikto nemohol ani vidieť. Všade je plno baliaceho papiera a obalov z darčekov. Skúsme si tento rok užiť zero waste sviatky a vrátiť tak Vianociam ich pôvodný zmysel. Začať môžete v kuchyni. Kupujte len rozumné množstvo jedla a nevarte zbytočne gigantické porcie pre prípadnú neohlásenú návštevu. Majte v zálohe len malé občerstvenie. Kupujte čo najviac čerstvých a nespracovaných potravín bez obalov. Na nákup si vezmite svoje vlastné eko obaly, papierové vrecká a tašky, ktoré môžete použiť opakovane a po doslúžní sú ľahko biologicky odbúrateľné.

Najviac odpadu vzniká už tradične pri rozbaľovaní darčekov. Vianočné prekvapenie sa skrýva za vrstvou celofánu, farebného baliaceho papiera alebo v rôznych krabiciach a plastových obaloch. Skúsme kupovať darčeky, ktoré možno nezaberajú toľko miesta pod vianočným stromčekom, ale sú o to väčším potešením. Darčekové poukážky na masáž, lístky do divadla alebo kupón na adrenalínový zážitok. Zážitky ostanú s obdarovaným navždy a pokiaľ budú spoločné, rodinné, prinesú krásne spoločné chvíle aj po Vianociach. Ak sa predsa len rozhodnete pre hmotné dary, skúste tentokrát minimalizovať balenie, použite odpadový materiál zo starých darčekových tašiek alebo ekologický baliaci papier z recyklovaného papiera. Takýto darček stačí previazať motúzikom a ozdobiť sušeným kvetom, malou lesnou šiškou alebo drevenými korálkami a vyčarujete originálne balenie ako stvorené pod vianočnú jedličku.

Vianoce sú už tradične sviatkami rodinných, kamarátskych a firemných stretnutí a večierkov. Možno aj tento rok pripravujete stretnutie pri vianočnej kapustnici a voňavom punči pre svojich priateľov či kolegov. Použitiu jednorázového riadu sa pri podobných hromadných udalostiach, najmä vonku, nedá vždy vyhnúť. Skúste namiesto klasických jednorázových plastových pohárov použiť ekologickejšiu verziu. Jednorazový plastový riad, na ktorého výrobu bol použitý biologicky degradovateľný eko plast z prírodných surovín, je zdravotne nezávadný a nepredstavuje záťaž pre životné prostredie. Veríme, že týchto pár tipov na zero waste Vianoce budú pre vás inšpiráciou a užijete si nezabudnuteľné Vianoce v kruhu rodiny a priateľov.

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ