Domov Zaujímavosti Rôzny terén – rôzne turistické topánky: sprievodca výberom turistickej obuvi

Rôzny terén – rôzne turistické topánky: sprievodca výberom turistickej obuvi

podľa Viktor Fiala
Rôzny terén – rôzne turistické topánky: sprievodca výberom turistickej obuvi

Turistická obuv je kľúčovým prvkom pre každého dobrodruha a výber správnej topánky môže ovplyvniť celkový zážitok z turistiky. Pri výbere vhodnej obuvi je dôležité zohľadňovať rôzne typy terénov, s ktorými sa môžete pri turistike stretnúť. Prinášame vám prehľad najlepších vlastností turistických topánok pre rôzne terény.

Turistická obuv pre začiatočníkov do nenáročného terénu

Pre trekerov začiatočníkov a pre ľudí, ktorí nevyhľadávajú náročné terény, sú ideálne turistické topánky s nižším profilom. Strih po členky je pohodlný na nosenie. Nižšia hmotnosť takto strihanej obuvi vyhovuje aj ženám. Zväčša je pánska a dámska turistická obuv do podobného terénu ušitá z textilných materiálov. Ide o obuv s dobrou ventiláciou a flexibilnou podošvou.

Turistické topánky pre náročnejšie túry a výstupy

Pre náročný horský terén je potrebná obuv s pevnou konštrukciou, ktorá poskytuje spoľahlivú podporu členkov a odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Turistická obuv s robustnejšou podošvou a strihom nad členky je pre tento terén tou správnou voľbou. Takéto topánky ochránia nohy pri prechádzaní skalnatým terénom alebo pri strmých výstupoch.

Turistická obuv do mokrého a klzkého terénu

Turistické výpravy sa neobmedzujú len na pekné počasie. Navyše v horách sa aj v lete môže počasie zmeniť behom sekundy. Je dobré byť pripravený na všetky eventuality a kúpiť turistickú obuv, ktorá je vodeodolná. Vodotesná membrána a rýchle schnutie prispievajú k pohodliu v mokrých podmienkach. V mokrom teréne je dôležitá aj podošva. Podošva musí poskytovať dobrú trakciu na klzkom povrchu.

Ktoré parametre sú u turistickej obuvi dôležité

U turistickej obuvi si overte jej vzdušnosť a možnosť odvádzania potu. Mať nohy v suchu je pri dlhých túrach na nezaplatenie. Odporúčame, aby ste okrem kvalitnej obuvi mysleli aj na vhodný výber ponožiek a nosili so sebou jeden náhradný pár.

Ani tie najlepšie turistické topánky vám nezaručia pohodlie, ak si vyberiete nevhodnú veľkosť. Správna veľkosť a tvar topánky sú rozhodujúce pre komfortný pocit počas trekingu. Na záver spomenieme i dizajn. Pekne vyzerajúca výbava dokáže urobiť veľa hlavne u žien. Okrem klasických hnedých alebo čiernych topánok máte na výber celú paletu módnych farieb a farebných kombinácií.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ