Domov Technika a internet Súkromie na internete

Súkromie na internete

podľa spravca

Aj vy používate v jednej domácnosti notebooky, mobily či tablety denno-denne? Je to tak už asi vo väčšine rodín, no vedeli ste, že ich používanie môže ohroziť vaše súkromie?

Aktualizácie

Dôležité sú v prvom rade aktualizácie. Internetové vírusy a útoky sa neustále vyvíjajú, čiže obrana proti ním by mala byť na pravom mieste Lenže tá sa neobjaví, pokiaľ nebudete váš notebook pravidelne aktualizovať. Nastavte si automatickú aktualizáciu operačného systému a antivírusu v počítači, tablete či v mobile a skontrolujte, či skutočne prebehla. Možno vám to niekedy bude „liezť“ na nervy, no je to jedna z najlepších ochrán vášho súkromia.

Heslá

Dôležité sú tiež heslá. Nepoužívajte na každom e-mailovom konte, facebooku či iných webových stránkach jedno, a to isté heslo. Taktiež treba mať na pamäti, že heslo by malo obsahovať aspoň 8 znakov, pričom by malo ísť o kombináciu písmen aj čísel. Čím dlhšie bude, tým pre vás lepšie. Ideálna je napríklad veta, ktorá sa vám bude dobre pamätať. Aj hesla pravidelne aktualizujte a meňte.

Oficiálne zdroje

Inštalujte si programy z overených a oficiálnych zdrojov. Predovšetkým deti nemajú problém nainštalovať prakticky čokoľvek z akejkoľvek stránky. Spoločne s hrou zdarma, aplikáciami či programom sa môže nainštalovať vírus, ktorý ovládne váš počítač.

Ochrana súkromia

Internetové firmy sa neustále zaujímajú, čo si prezeráte, čo vyhľadávate a podobné veci. Internetové prehliadače to pritom vedia šikovne zablokovať. Ak chcete súkromie, zakážte sledovací cookies, vyhľadávajte v anonymnom okne alebo si nainštalujte doplnky, ktoré vaše súkromie budú brániť. Radou na záver je to, aby ste premýšľali, aké údaje a s kým ich zdieľate. Dajte pozor na to, aby ste niekomu neprezradili heslo od vášho konta, keďže dnes ho vie veľa ľudí nepekne využiť.

Autorské právo: stevanovicigor / 123RF Reklamní fotografie

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ