Domov Dom, byt a záhrada V jeseni je dobré rekonštruovať interiér: Na čo je dobré sa zamerať?

V jeseni je dobré rekonštruovať interiér: Na čo je dobré sa zamerať?

podľa Viktor Fiala

Chystáte sa obnoviť vašu domácnosť? Začnite dverami! Tie hrajú podstatnú úlohu pri zmene každého interiéru, premena založená na výmene dverí vždy pozdvihne samotný priestor v domácnosti na vyššiu úroveň.

Výber dverí predstavuje dlhodobú investíciu, preto k nemu treba pristupovať s maximálnou pozornosťou. Rovnako dôležité sú nielen estetické, ale i praktické vlastnosti. Čo je najlepšie, vaše dvere budú nielen spoľahlivé, zvýšite nimi úžitkovú hodnotu domu a pohodlie vášho bežného života zároveň. Ako odborníci hovoria, na „prerábky“ interiérov sú najlepšie chladnejšie jesenné mesiace. Zahrňte do premeny interiéru výmenu dverí, táto investícia sa vám oplatí.

V čom sú prednosti nových interiérových dverí?

Moderné interiérové dvere nájdete v desiatkach prevedení, pri rozhodovaní o kúpe je samozrejme dôležitý materiál, z ktorého sú dvere vyrobené. Ten by mal zodpovedať predovšetkým nárokom danej domácnosti. Moderným a trendy riešením sú dvere, ktoré spĺňajú estetickú aj praktickú funkciu.

Pri výbere dverí je tiež dobré premyslieť ich spôsob otvárania a zvoliť vhodné zárubne a kovania. Dvere zásadným spôsobom ovplyvňujú celkový vzhľad domácnosti, interiérové dvere domácnosť presvetlia, opticky zväčšia dokážu doslova „čarovať“ s priestorom. Nejde len o ich estetickú stránku, dôležitá je najmä ich funkčnosť, preto by ste pri vyberaní mali myslieť na výber veľkosti, materiál, otváranie a zárubne.

Z čoho môžete vyberať?

K dispozícii sú panelové, rámové i sklenené konštrukcie bezpečnostných dverí, k doladeniu do dokonalosti vám poslúži veľa povrchových úprav, či už hľadáte vysoký lesk alebo jeho protipól – extrémny mat, prípadne vám budú vyhovovať striekané dvere, drevená dyha, laminát CPL, laminofólia, 3D laminofólia alebo fólia. Aké sú konkrétne konštrukcie?

Nadštandardne odolnú konštrukciu ponúkajú rámové dvere v početných prevedeniach, panelové dvere sú zas cenovo dostupné a presklená plocha sa dá prispôsobiť vašim predstavám. Ste maximalisti? Dizajnový strop symbolizujú sklenené dvere. Dvere si viete nakombinovať tak, aby dizajn vyhovoval všetkým miestnostiam v domácnosti bez ohľadu na výplne a konštrukciu. Jednotlivé typy sa líšia odolnosťou, štruktúrou povrchu i samotným vzhľadom a dokážete si k nim skombinovať aj zárubne – obložkové alebo jednoduché.

Ujasnite si aj technické parametre a „detaily“

Dôležité je poznať vopred rozmery dverí a spôsob otvárania. Štandardne sa dvere vyrábajú so šírkou 60, 70, 80 a 90 cm. Voľbou vhodného systému otvárania dverí zásadne ovplyvníte nielen vzhľad svojho domova, ale môžete tiež ušetriť veľa priestoru.

Kedy pristúpiť k montáži nových dverí?

Odborníci sa zhodujú v tom, že ak sú hotové podlahy a maľovka, vo finálnej fáze rekonštrukcie môžete pristúpiť k výmene dverí. Nezabudnite však na fakt, že výroba dverí trvá nejaký čas a nie je dobré objednávanie nechávať na poslednú chvíľu. Dvere preto určite objednajte v predstihu pred samotnou rekonštrukciou. Ich montáž potom zaberie už len jeden alebo dva dni.

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ