Domov Technika a internet Dostali ste sa do dopravnej nehody? Zachovajte chladnú hlavu!

Dostali ste sa do dopravnej nehody? Zachovajte chladnú hlavu!

podľa Viktor Fiala

Mnohým dopravným nehodám sa dá predísť a naopak sú nehody, ktorým sa zabrániť nedá. Nepozornosť vodičov, precenenie šoférskych schopností alebo alkohol za volantom sú veľmi častými príčinami nielen drobných kolízií, ale aj vážnejších nehôd. Počas jazdy po diaľnici sa veľmi často stávajú hromadné dopravné nehody. Ich fatálne následky sa dajú zmierniť vďaka vodičom, ktorí dokážu zachovať rozvahu a chladnú hlavu.

Snažte sa nebezpečným situáciám predchádzať

Pripraveným šťastie praje. Nikdy nešetrite na nesprávnom mieste. Venujte čas i peniaze pravidelným návštevám autoservisu. Najlacnejšie pneumatiky nie sú vždy tým najlepším riešením. Každý uskutočnený test na zimné pneumatiky a ich letné varianty dokázal, že kvalita sa vypláca. Dodržujte dopravné predpisy, bezpečnú vzdialenosť a majte prehľad o situácii na cestách. Pred dlhšou jazdou automobilom si zistite predpoveď počasia. Majte vždy dostatok paliva v nádrži, po ruke teplú deku a pitnú vodu.

Nie vždy je nutné pri nehode zastaviť

V prípade, že nie ste priamym účastníkom dopravnej nehody, môžete ju obísť. Ak vidíte na mieste záchranné zložky, mohli by ste skorej zavadzať. Pri obchádzaní využite prípadný voľný pruh cesty. Nie vždy dokážu prísť záchranári na miesto nehody promptne. V tomto prípade zastavte pred dopravnou nehodou na bezpečnom mieste. Niektorí šoféri nevlastnia kvalitné letné alebo zimné pneumatiky, nevedia dostatočne rýchlo reagovať a mohli by do vás pri rýchlej jazde naraziť. Po zastavení pomôžte zraneným a odveďte ich do bezpečia. Overte na linke tiesňového volania, či sú záchranné zložky na ceste a o nehode boli informované. Z miesta nehody neodchádzajte, ak ste boli jej svedkom alebo účastníkom. Nikdy nezabudnite pri pohybe po ceste na reflexnú vestu a opatrnosť pri prechádzaní cez cestu.

Obráťte sa na profesionálov

Ak ste sa stali priamym účastníkom dopravnej nehody, obráťte sa na vašu poisťovňu. Po nehode bývajú šoféri vystresovaní, a preto je dobrá rada skúsených profesionálov nad zlato. V poisťovni vám poradia, ako presne postupovať, dajú vám rady ohľadom vyplnenia záznamu o nehode a pomôžu pri komunikácii s políciou. Vďaka pracovníkom poisťovne iste nezabudnete na také veci ako je zabezpečenie majetku proti krádeži, vyžiadanie údajov od svedkov nehody alebo zaistenie dôkazov o vinníkovi nehody.

 

 

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ