Domov Technika a internet Začať podnikať je naozaj jednoduché

Začať podnikať je naozaj jednoduché

podľa Viktor Fiala
Začať podnikať je naozaj jednoduché

Súcitím s každým, kto stojí pred rozhodnutím začať podnikať. Minulý rok som bol v podobnej situácii a boril som sa mnohými otázkami, na ktoré som nemal odpovede. Som zdatný vo veľa veciach, ale v administratíve veľmi nie. Preto som sa dlho rozhodoval, či si založiť eseročku, alebo mi bude stačiť živnosť. Od známych som vedel, že založenie živnosti nie je zložité. Ale čo založenie eseročky? Zvládnem to sám? Ako mám postupovať?

Založenie eseročky môže byť galimatiášom

Pre mňa osobne boli všetky pojmy, listiny, dokumenty a formuláre priam španielskou dedinou. Na internete som našiel postupy, ako založenie s.r.o. prebieha a priam ma oblial pot. Navštíviť niekoľko úradov, notára a podávať elektronickú žiadosť by som sám veru nezvládol. Našťastie som objavil firmu, ktorá za mňa všetky náležitosti vybavila. Samozrejme, že ma zaujímala aj finančná stránka ohľadom výdajov spojených s využitím služieb danej firmy. Príjemne ma prekvapilo, keď som zistil, že ma s ich pomocou vyjde založenie s.r.o. oveľa lacnejšie. Po tejto informácii som neváhal. Prakticky som len vypísal jeden formulár a o ostatné sa postarala firma. Kompletné náklady na založenie eseročky ma vyšli na necelé dve stovky, čo je nádherná suma. Ušetril som polovicu poplatkov a o nič som sa nemusel starať. Firma mi dokonca ponúkla možnosť začať podnikať už o sedem dní. Takéto rýchle podnikanie je možné vďaka službe ready made s.r.o., čo znamená, že si kúpite už založenú firmu. Ja som sa nikam neponáhľal, a preto som sa rozhodol pre klasický postup.

Čo všetko za mňa vybavila firma

Firma za mňa vystavila zakladateľské dokumenty. Môj podpis dala overiť u notára. Nemusel som ísť dokonca ani na živnostenský úrad, pretože aj založenie živnosti bolo v ich kompetencii. Posledným krokom bolo podanie žiadosti o zápis do obchodného registra. Všetko prebehlo hladko a ja som za tri týždne začal naplno podnikať.

Prečo som sa rozhodol pre eseročku

Pre založenie s.r.o. som sa rozhodol z dôvodu, že v budúcnosti chcem, aby moja firma rástla. Samozrejme, že s rastom sa spája riziko strát. Ako živnostník by som v prípade krachu prišiel o celý majetok. Ako podnikateľ formou s.r.o. ručím za záväzky len majetkom firmy. Rodinná známa je účtovníčka a poradila mi, že vďaka eseročke ušetrím na daniach i na odvodoch. Navyše v mojich očiach a tiež očiach mojich obchodných partnerov je eseročka firmou s prestížou.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ