Domov Technika a internet Geometria kolies je veľmi dôležitá: Viete prečo?

Geometria kolies je veľmi dôležitá: Viete prečo?

podľa Viktor Fiala
Geometria kolies je veľmi dôležitá: Viete prečo?

Pravdepodobne ste už neraz zachytili, že v rámci kontroly auta sa realizuje aj geometria kolies, ktorá je veľmi dôležitá. Ide totiž o jeden z kritických faktorov pri návrhu a výrobe kolies pre vozidlá. Vedeli ste napríklad o tom, že správna geometria kolies dokáže do vysokej miery ovplyvniť výkon alebo bezpečnosť vozidla?

Čo sa týka geometrie kolies, môže ovplyvniť aj celkovú životnosť vozidla, čo je pochopiteľné. Práve preto je dôležité, aby sa vykonávala pravidelne a aby ste ju nezanedbávali. Kvalitná geometria kolies sa vykonáva v špecializovaných servisoch, kde to realizujú pod odborným dohľadom. Nemusíte sa tak báť, že by práca nebola odvedená kvalitne. To určite nehrozí.

Dôležitý je rozmer pneumatiky

Čo sa týka pneumatík, ich veľkosť je veľmi dôležitým faktorom, ktorý dokáže ovplyvniť samotnú geometriu kolies. Pri výbere pneumatík by ste tak určite mali zvážiť niekoľko dôležitých faktorov, ako je napríklad veľkosť kolies, jazdné podmienky, prípadne samotná váha vozidla. Jednoducho povedané, pneumatiky vyberajte tak, aby sa čo najviac hodili ku geometrii kolies a k jednotlivým jazdným podmienkam. Ak sa v takejto oblasti nevyznáte, neváhajte kontaktovať odborníkov, ktorí vám radi a ochotne poradia či pomôžu s výberom vhodných pneumatík.

Kotúče a rafíky

Kotúče a rafíky sa považujú za dva základné prvky kolies. Kotúče sú vo všeobecnosti ťažšie ako rafíky a zväčša slúžia práve na pripevnenie kolesa k samotnej náprave vozidla. Naopak, rafíky sú ľahké, tenké a využívajú sa ako podporná konštrukcia pre pneumatiku. Dôležité sú správne rozmery týchto prvkov, pretože zabezpečujú spoľahlivosť vozidla. Musia sa preto správne navrhnúť, ale aj zvoliť.

Ďalšími dôležitými faktormi sú napríklad rozvor a vzdialenosť medzi nápravami, posuv stredu kolies, konvergencia alebo divergencia.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ