Domov Technika a internet Na čo by ste pri používaní auta v zime nemali zabúdať

Na čo by ste pri používaní auta v zime nemali zabúdať

podľa Viktor Fiala

Starostlivosť o váš automobil počas zimnej sezóny je odlišná od tej, ktorú mu venujete počas letných mesiacov. Aby vám vozidlo nespôsobovalo nechcené problémy, ponúkame vám pár praktických rád, ktoré v praxi určite oceníte.

Pneumatiky sú základ

V prvom rade by ste si mali dať záležať na tom, aby malo vaše vozidlo k dispozícii kvalitné zimné pneumatiky, ktoré sú na Slovensku požadované aj zo zákona a to v období od 15. novembra do 31. marca. Dôležité predovšetkým je, aby sa dané pneumatiky vyznačovali dostatočnou priľnavosťou na vozovku, ktorá môže byť pokrytá snehom alebo ľadom a aby mali čo najlepšiu brzdnú dráhu. Nájdu sa vodiči, ktorí s obľubou vybavujú predné kolesá svojho automobilu lepšími pneumatiky než tie zadné, zatiaľčo iní preferujú nechať si kvalitnejšie pneumatiky na zadné kolesá, keďže to podľa ich názoru zvyšuje bezpečnosť pri jazde. Pravdou však je, že v ideálnom prípade by sa tak pneumatiky na predné, ako aj zadné kolesá mali nachádzať v čo najlepšom stave.

Pokiaľ vám vaše súčasné pneumatiky na zimu slúžia už po dobu niekoľkých rokov, mali by ste ich podrobovať pravidelnej kontrole, aby ste sa tak uistili, že ich dezén nie je dlhoročným používaním príliš poškodený a aby ste sa na ne mohli spoľahnúť tak pri každodennom používaní, ako aj v prípade intenzívneho sneženia či mrazov na cestách. Najlepšie zimné pneumatiky si pritom zaslúžia nielen osobné automobily, ale aj vozidlá typu SUV, Off Road a 4×4. Pri ich výbere môžete vziať do úvahy tak ich bezpečnostnú triedu, ako aj úroveň hluku či palivovú efektivitu, teda aký majú pneumatiky vplyv na spotrebu paliva. Riadiť sa dá tiež značkou výrobcu a zohľadniť je samozrejme potrebné aj technické parametre, akými sú predovšetkým záťažový a rýchlostný index.

Praktický sprievodca svetom pneumatík

Neváhajte sa pri kúpe pneumatík inšpirovať názorom špecialistov a uznávaných motoristických inštitútov, ktoré kvalitu pneumatík testujú priamo v praxi. Test pneumatík, ktorý pravidelne realizuje nemecký autoklub ADAC je pre vodičov nápovedou k tomu, aká je miera opotrebenia jednotlivých pneumatík, aj ako sa správajú na mokrej vozovke, na suchom povrchu alebo cestách pokrytých snehom a ľadom.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ