Zákonná povinnosť sa v tomto smere v krajinách líši. Povinná zimná výbava môže byť teda pri cestách do zahraničia diametrálne odlišná ako na tuzemských cestách. Okrem vecí, ktorými nám prikazuje vybaviť vozidlá zákon, však netreba zabúdať ani na iné bezpečnostné záležitosti.
Čo hovoria zákony?
Cestovanie v zimných mesiacoch na Slovensku výrazne ovplyvňuje zákonná povinnosť zimných pneumatík. Tie sú nutné v prípadoch, v ktorých sa dá očakávať súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy na vozovke. Na rozdiel od niektorých iných krajín u nás nie je definované zákonné časové rozpätie. Do povinnej výbavy však podľa vyhlášky č. 464/2009 Z. z. patria (a to počas celého roka) reflexná vesta, výstražný trojuholník, náhradné koleso a autolekárnička. U našich susedov je to v tomto smere odlišné. Česká republika má povinnosť disponovať zimnými pneumatikami od 1.11. do 31.3., ak je možné na vozovke predpokladať súvislú vrstvu ľadu, námrazy alebo snehu. Toto nariadenie sa mení v prípade, ak vás na to upozorni značka „zimná výbava“. Vtedy ide o bezpodmienečnú povinnosť od 1.11. do 30.4. pri akejkoľvek dopravnej situácii či počasí. V rakúsku sú zimné pneumatiky povinné od 1.11. do 15.4. pri nepriaznivých poveternostných podmienkach.
Reťaze nie len do hôr
V niektorých situáciách sú však potrebné aj na Slovensku snehové reťaze. Aj také spoľahlivé modely ako Oper Astra či dokonca Opel Crossland vhodný aj mimo mesta si nie vždy pomôžu len s modernými stabilizačnými systémami či trakčnou kontrolou. Reťaze však môžu byť v niektorých krajinách v určitých prípadoch aj povinné. Aké reťaze však zvoliť. Tie jednoduchšie disponujú len priečnymi reťazami cez behúň pneumatiky a svoju úlohu splnia hlavne pri zábere. Ak od nich očakávate aj stabilizovanie vozidla v priečnom smere, zvoľte modernejšie s pozdĺžnymi, priečnymi aj diagonálnymi záberovými retiazkami.
Ťažké zimné rána
Stalo sa vám, že ste mali ráno po treskúcej zime problém naštartovať aj technicky špičkové autá ako Opel Mokka a pod.? Nízke teploty vedia totiž narobiť problémy aj tým najkvalitnejším akumulátorom. V takom prípade je na nezaplatenie disponovať štartovacími káblami. Ak by sa tento problém netýkal práve vás, určite vašu pomoc ocenia menej šťastí vodiči.
Rána bývajú v zime pre vodičov na Slovensku zložité aj z iných dôvodov. Poznáte tie situácie, keď sa mimoriadne ponáhľate do práce, no auto nájdete ukryté pod poriadnou snehovou perinou. V zimnej výbave by nie len kvôli týmto situáciám nemala chýbať ani lopata na sneh. Zvoľte skôr plastové prevedenia, aby ste pri menej šikovnom narábaní náhodou nepoškodili lak auta. Metlička na kompletné očistenie zvyškov snehu už je samozrejmosťou. Na dôkladné očistenie si dajte naozaj pozor, v určitých prípadoch podcenenia vás môže čakať aj pokuta.
Auto sme už odpratali, no čo so zamrznutými oknami či nebodaj zámkom. Vybavte sa kvalitným rozmrazovačom, ktorý vám v extrémne nízkych teplotách pomôže rýchlo a efektívne rozmraziť všetky sklá. Ak vás napadlo na ňom ušetriť a radšej auto vystaviť horúcej vode, nemusí to dopadnúť dobre. V mnohých prípadoch totiž prichádza k prasknutiu skla. Nešetrite ani na kvalitnej nemrznúcej zmesi.
Čo nemá chýbať v zimnej výbave:
- Lopata
- Metlička
- Škrabka
- Reťaze
- Nemrznúca zmes
- Rozmrazovacie spreje
- Rukavice či teplé oblečenie a deka pre prípad uväznenia v aute počas snehovej kalamity