Domov Technika a internet Seniori a praktický notebook

Seniori a praktický notebook

podľa Viktor Fiala

Dnešní seniori už dávno nie sú len starí rodičia starajúci sa o vnúčatá. Ani práca v záhradne nie je pre nich prioritou. Kvalita života sa zlepšuje a to ide ruka v ruke so vzdelávaním seniorov. Nechcú zaostávať a radi získavajú informácie pomocou techniky.

Aj seniori chcú byť v spojení

Nemôžete očakávať od svojich rodičov prevratné technické schopnosti. Radi sa však naučia otvoriť browser a následne čítať alebo pozerať správy na internete. V prípade, že bývate od nich ďaleko, môžete sa každý deň porozprávať a vidieť prostredníctvom skypu. Seniori ocenia aj spojenie s úradmi prostredníctvom emailu. Samozrejme, že sa radi bavia. Pozrieť si film on-line alebo vypočuť hudbu bude pre nich príjemných rozptýlením.

Dostatočne veľký obraz a dobrý zvuk

Starší ľudia majú problémy so zrakom. Váš dedko alebo babka sa iste potešia čo najväčšej obrazovke. Displej by mal mať aspoň 15 palcov. Texty na matnej obrazovke budú pre nich čitateľnejšie. Pri matnej obrazovke sa nemusia trápiť s viditeľnosťou v svetlejších miestnostiach alebo na terase. Ďalším problémom starších ľudí je zvuk. Integrované kvalitné reproduktory má len notebook vyššej kategórie. Neoplatí sa však do takéhoto notebooku investovať len kvôli zvuku. Kúpa externých reproduktorov tento problém vyrieši.

Klávesnica a váha notebooku

V prípade, že kúpite seniorovi notebook s väčšou obrazovkou, zamerajte sa aj na klávesnicu. Starší ľudia majú problémy s prstami a lepšie sa im bude ovládať klávesnica s oddelenou numerickou časťou. Ak predpokladáte, že sa budú s notebookom pohybovať po byte alebo záhrade, voľte čo najnižšiu hmotnosť. Aj najlacnejšie notebooky vedia byť dobrým pomocníkom seniorov. Nemusíte pre nich kupovať najnovšie hi-tech vychytávky.  Ich očakávania splnia prístroje s ľahkým ovládaním a dobrou manipuláciou.

Rýchlosť a pripojenie

Seniori iste nebudú notebook používať na zložité úkony, grafické úpravy alebo hrať najnovšie hry. Preto im stačí nižšia trieda procesoru, integrovaná technická karta, RAM 4 GB a veľkosť HDD 250 GB. Investícia do vyšších parametrov by bola zbytočná. Ak sa vaši starí rodičia nechystajú s notebookom cestovať, nemusíte prihliadať ani na vyššiu výdrž batérie. Najčastejšie budú notebook využívať kvôli pripojeniu na Wi-Fi sieť. Postarajte sa preto, aby ich Wi-Fi sieť bola kvalitná a kompatibilná s notebookom. Toto všetko spĺňajú aj staršie repasované notebooky. Práve obnovené notebooky sú pre seniorov ako stvorené. Ich cena a kvalita vás o tom presvedčí. Pred predajom sú repasované notebooky kompletne hardwarovo i softwarovo upravené. Spĺňajú tak všetky technické požiadavky. A vašim starým rodičom iste nebude vadiť, že majú starší dizajn alebo malé škrabance. Naopak budú radi, že dostali do rúk kvalitný, odskúšaný a klasický notebook .

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ