Domov Technika a internet Snehové reťaze nie sú vždy len dobrovoľné. Kedy ich treba nasadiť?

Snehové reťaze nie sú vždy len dobrovoľné. Kedy ich treba nasadiť?

podľa Viktor Fiala

Je síce pravda, že snehové reťaze nie sú povinnou výbavou vozidla, aj napriek tomu existujú prípady, kedy ich obuť treba. Vodiči sú v tejto problematike často menej znalí a skúsení a preto sa treba riadiť značkami a nariadeniami.

Keď na ceste uvidíte značku

Mať v aute snehové reťaze je nielen zodpovedné, ale aj komfortné. Niekedy sa totiž stáva, že nás počasie prekvapí a zo dňa na deň sa podmienky na jazdu autom zmenia. Motoristi vedia, že snehové reťaze nie sú v našej krajine povinnosťou, no nie vždy to platí. Špeciálne v období od 15. novembra do 31. marca, sa môžu zísť každému. Najmä v prípade, keď autom prechádzate cez horské oblasti alebo miesta, kde sa dokáže sneh udržať a spôsobiť problémy. Ak sa jedná o vozidlá nad 12 ton, pre tie sú reťaze podľa zákona dokonca povinnosťou. Pri osobných autách, to legislatíva nevyžaduje, no na cestách, kde je súvislá vrstva snehu alebo ľadu a je tam umiestnená príkazová značka Snehové reťaze, je situácia iná. Za takýchto podmienok platí príkaz ich nasadenia pre každé jedno vozidlo bez rozdielu hmotnosti.

Či už budete potrebovať reťaze na suv 4×4 alebo reťaze na dodávky, pri výbere si dajte pozor na ich veľkosť. Tá musí byť zhodná s pneumatikami, inak by boli reťaze na nič.

A čo okolité krajiny

Tak, ako sú pravidlá odlišné v cestnom zákone u našich okolitých susedov, je to aj v prípade reťazí. Napríklad Česko a Poľsko, podobne ako väčšina európskych krajín, vyžadujú prítomnosť reťazí len v zimných podmienkach a teda tam, kde ich motoristi naozaj využijú. Iná situácia je ale napríklad v Slovinsku, Rakúsku alebo v Chorvátsku, kde ich zákon prikazuje mať neustále počas zimy vo vozidle. Veľmi podobné pravidlá platia aj v Bulharsku, Bosne a Hercegovine, Albánsku, Macedónsku, Nórsku a v Turecku.

Pri dovolenke alebo prejazde inými krajinami ich majte určite pri sebe. Ak vás zastihne cestná kontrola, polícia ich môže chcieť vidieť ako súčasť výbavy. Riskovať sa určite neoplatí v horských oblastiach, kde môže dôjsť nielen k vysokým sankciám, ale aj k vážnej dopravnej nehode. Ich kúpu neodkladajte a radšej si ich zaobstarajte čím skôr. Pri správnom používaní reťaze vydržia niekoľko sezón, takže je dobré do nich investovať. Odradiť sa nenechajte ani ich nasadzovaním, ktoré nie je náročné, no je dobré si to pred samotnou jazdou vyskúšať nanečisto. Nikto netúži po tom, aby sa to učil uprostred zimy, chumelice alebo dokonca v tme. Ideálne je pri prvom raze použiť aj návod, vďaka ktorému sa reťaze nepoškodia.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ