Domov Technika a internet Svojpomocné čistenie sedačiek v aute lacno a rýchlo

Svojpomocné čistenie sedačiek v aute lacno a rýchlo

podľa Viktor Fiala
Svojpomocné čistenie sedačiek v aute lacno a rýchlo

V aute sa nielen vozíme, ale v ňom robíme aj rôzne iné činnosti. Doprajeme si dobrú kávičku, kúsok čokolády, sendvič s majonézou alebo sladené nápoje. Veľakrát jedlo a nápoje neskončia len v našom žalúdku. Fľaky na autosedačkách nevyzerajú vábne. Čím dlhšie ich na poťahu necháte, tým ťažšie sa ich budete zbavovať. Ako sa dajú vyčistiť textilné a kožené sedačky v aute rýchlo a lacno?

Príprava na čistenie sedačiek

Na čistenie či už čalúnených alebo kožených sedačiek budete potrebovať jemnú kefu, nie tú istú akou čistíte letné pneumatiky, utierku z mikrovlákna a rukavice. Kúpiť sa dajú rôzne prípravky určené na textil alebo na kožu. Niektoré čistiace prípravky sa dajú vyrobiť z domácich surovín. Pred čistením fľakov a šmúh poťahy dôkladne povysávajte. Nezabudnite ani na okraje sedačky a záhyby medzi sedačkami.

Ako čistiť čalúnené sedačky v aute

Najviac používaným materiálom na výrobu poťahov sedačiek je textil. Čalúnené sedačky podliehajú nielen znečisteniu z jedla a nápojov. Časom tiež žltnú kvôli potu a špine, ktorú na ne prenášame na oblečení alebo na rukách.

Na textil zoženiete v obchodoch veľa účinných prípravkov, ktoré stačí na fľaky nastriekať. Následne ich votriete kefkou do tkaniny a necháte účinkovať. S prípravkami to nikdy nepreháňajte, aby sa do čalúnenia nedostala vlhkosť a nevznikla v ňom pleseň. Odstránenie plesne by vás vyšlo viac ako pneumatiky Kormoran. Po vyschnutí textílie zvyšky prípravku povysávajte.

Textilné sedačky je možné čistiť po domácky vyrobenými prípravkami. Princíp je podobný ako pri čistení kobercov alebo sedacích súprav. Najúčinnejšie na čistenie sú suroviny, ktoré bežne používate pri varení. Ide o jedlú sódu a biely ocot. Sóda bikarbóna s trochou vody vytvorí pastu, ktorú nanášajte kefkou na škvrny. Sóda okrem čistenie a bielenia skvele pohlcuje pachy zo sedačky. Po vyschnutí zotrite zvyšky sódy handričkou alebo poťahy povysávajte. Rovnakým spôsobom vyčistíte poťahy pomocou bieleho octu, pár kvapiek pracieho gélu alebo prostriedku na riad. Takáto zmes dobre vyčistí aj strešné boxy Northline.

Ako čistiť kožené sedačky v aute

Pri čistení kože postupujte o niečo opatrnejšie ako u textílie. Nepoužívajte kefy s tvrdými štetinami, a ak si chcete byť stopercentne istí, že kožu nepoškodíte, používajte len handričku. Kúpiť sa dajú aj špeciálne gumové kefy na kožu.

Škvrny na koži vyčistí ocot. Nepoužívajte koncentrovaný ocot. V pohári vyrobte zmes pol na pol s vodou. Takto vyrobenú zmes nikdy neaplikujte priamo na kožu. Kožu čistite handričkou alebo gumenou kefou namočenou v prípravku krúživými pohybmi.

Mierne znečistenie sa dá odstrániť vlhčenými obrúskami alebo bežným saponátom. Vždy dbajte na to, aby ste kožu príliš nenamočili. Vzhľad ako po vyjdení z výrobnej linky dodá koži impregnačný sprej.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ