Domov Technika a internet Aplikácia v mobile ako verný spoločník mnohých športovcov

Aplikácia v mobile ako verný spoločník mnohých športovcov

podľa spravca

Iste si ste všimli pri vašej návšteve posilňovne niektorých, a to prevažne mladších cvičencov, že majú na ramene suchým zipsom pripevnený mobilný telefón, na zápästí digitálne hodinky a na ušiach slúchadlá. Možno ste si potom len tak popod nos znechutene zašomrali niečo v zmysle, či nejde iba o nejaký posledný módny výstrelok a nevenovali už tomu vašu pozornosť.

Posledný módny výstrelok to v istom zmysle je, to áno, ale nie len taký hocijaký, vyslovene pre parádu. Ide totiž o veľmi praktickú pomôcku pri vykonávaní rôznych športových činností, a to ako v interiéri, tak aj v exteriéri. Odborníci z oblasti internetových technológií vytvorili pre široký okruh nadšencov z oblasti športu konkrétne aplikácie, ktoré majú za úlohu navrhovať tréningový cyklus, vykonávať dozor nad jeho dodržiavaním, zaznamenávať telesnú odozvu na tréningovú záťaž, a taktiež byť nápomocným pri správnom stravovaní a pitnom režime.

Každému fitnesákovi príde vhod dobre mienená rada

Najmä pre začiatočníkov, neznalých danej problematiky, je takéto niečo skutočne na nezaplatenie. Nemusia sa tak dlhé hodiny vŕtať v novinových alebo internetových článkoch, aby si sami krvopotne zostavili nejaký tréningový plán, ktorý nakoniec aj tak nakoniec nebude k ničomu. Príslušná aplikácia naopak dokáže zostaviť tréningový plán podľa zadaných vstupných parametrov tak, aby každý športový nadšenec napredoval, a zároveň aby si nesprávnym pochopením a zlými návykmi nedajbože neublížil.

Takto navolený tréningový proces si záujemca naštuduje, prípadne prekonzultuje pre každý prípad s kvalifikovaným trénerom alebo lekárom, a potom už len poďme do toho. Založiť mobilný telefón na rameno, náramkové inteligentné hodinky na zápästie, na uši slúchadlá a tréning môže začať. Povely v slúchadlách usmerňujú športovca, kontrolujú predvolený program, strážia oddychový čas, hodinky snímajú srdcovú odozvu, čiže tep a krvný tlak a aby všetko šlo ako po masle, pohodovú atmosféru pomáha dotvárať vhodná hudba v pozadí.

Aj toľko populárny beh má svoju aplikáciu

To by bolo čo sa týka posilňovne. A čo napríklad vymysleli vývojári pre takých rekreačných bežcov? Môžeme povedať, že taktiež veľmi užitočnú aplikáciu. Tá monitoruje polohu bežca, začiatok zvolenej trasy, jej profil, napríklad prevýšenie, stúpanie, klesanie, ďalej aktuálne počasie, tlak vzduchu, zaznamenáva ubehnuté kilometre, ich zvyšok do cieľa, tepovú frekvenciu, krvný tlak a rovnako tiež nabáda bežca, aby udržoval optimálne tempo. Ešte k tomu nabádaniu. Bežec si môže vybrať hlas svojho obľúbeného vrcholového športovca, nech má pocit akej takej dôležitosti.

Poďme ďalej. Aplikácie pre športovcov dokážu ale omnoho viac. Navrhovať konkrétnemu jedincovi jedálniček presne na mieru, určovať ktoré potraviny sú pre neho ešte prijateľne a ktoré už nie a prečo, prostredníctvom čiarkovaného kódu identifikovať ich zloženie, pripomínať pitný režim, vyberať vhodné nápoje, proste ani keby bol športovec v spojení s lekárom a výživovým poradcom. Vzájomné súperenie je v únosnej miere zdravá vec, a tak aplikácie dokážu interagovať s aplikáciami iných športovcov. Je možné zostavovať rôzne rebríčky, porovnávať dosiahnuté výkony, radiť sa navzájom a vytvárať tak určitú atmosféru súťaženia na diaľku. A úplne, že super je prenášania športových výkonov v priamom prenose, čiže online.

Byť pripojený na kvalitný a rýchli internet je potrebné

Takéto užitočné aplikácie pre športovcov pracujú najoptimálnejšie pri pripojení na kvalitnú a rýchlu internetovú sieť. Ostatne, tak ja boli navrhnuté. Možno v interiéri na tom až tak nezáleží, ale kvalitné pokrytie internetový signálom v prírode je priam nevyhnutnosťou, a teda žiadnym zbytočným a okázalým prepychom. Za nás jednoznačne odporúčame internet v mobile poslednej generácie. Je potrebné si uvedomiť, že vývojári navrhujú aplikácie v iných technologických podmienkach, a tak ak užívateľ chce, aby všetko šlo ako švajčiarske hodinky musí trošku zainvestovať, nič sa nedá robiť.

Dobrou správou je, že aplikácie pre športovcov pracujú pod všetkými najviac používanými systémami ako sú Windows, Android a iOS. Aplikácie sa dajú stiahnuť priamo zo špecializovaných stránok. Niektoré základné funkcie sú úplne zadarmo a niektoré zase sú spoplatnené podľa toho, čo všetko dokážu, a teda podľa náročnosti. Aplikácie sú vhodným spôsobom nakombinované s hudobným podkladom, ktorá by mala byť okrem hlasových povelov, rovnako stimulačným faktorom. Pracovným jazykom aplikácií je samozrejme angličtina väčšinou, no po troške hľadania sa dajú nájsť aj tie v slovenčine.

Kto neskúsi, nedokáže posúdiť pridanú hodnotu aplikácie

Dúfame, že sme vám aspoň v tých základných rysoch ozrejmili základnú problematiku okolo aplikácií určených pre rekreačných, ale dovolíme povedať, že aj pre vrcholových športovcov. Teraz je už iba na vás, či sa aj vy necháte inšpirovať tými najmodernejšími počítačovými technológiami. Ak do toho naozaj pôjdete, vyskúšajte si ich najskôr zadarmo a neskôr, ak sa vám osvedčia, prejdite potom neskôr na niektorú z platených verzií. Určite nemusíte ľutovať tú trošku vynaložených peňazí, pretože aplikácia vám bude robiť verného spoločníka, kdekoľvek zavítate za športovými aktivitami.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ