Domov Stavebníctvo a remeslá Farby a ich vplyv na náš pracovný výkon v kancelárii

Farby a ich vplyv na náš pracovný výkon v kancelárii

podľa spravca

To, aké farby sa nám páčia, ako ich vnímame a aké nálady v nás vyvolávajú, má veľký vplyv aj na pracovné výkony, ktoré podávame. Obzvlášť na miestach, kde väčšinu času „len“ presedíme a pozeráme sa do neurčita, majú farby veľkú váhu. Častokrát omnoho väčšiu, ako by ste sa domnievali.

Ako ste na tom Vy a Vaše pracovné prostredie? Vyhovujú Vám farby naokolo?

Farby na stenách i kancelárskom nábytku

Aby sme však boli presní, to, ako vnímame farby nie je len odrazom nášho vkusu či charakteru, častokrát to, aké a ako farby vidíme, ovplyvňuje aj náš vek, únava sietnice a tiež svetelné  podmienky, v ktorých danú farbu sledujeme.

Pokiaľ ide o farby vrámci interiéru kancelárie, zrejme sa zhodneme na tom, že príliš ponuré, nevýrazné farby na stenách či na nábytku pôsobia pomerne ubíjajúco. Obzvlášť v sychravom jesennom počasí je pobyt v rovnako nevýraznej kancelárii doslova utrpením. Našťastie, nielen kancelárie k prenájmu Bratislava, ale aj v iných mestách  už dávno nie sú nudnými šedivými priestormi bez štipky nápadu a kreativity. Čoraz obľúbenejšie sú výrazné, farebné steny povzbudzujúce náladu zamestnancov, ako aj veselý nábytok v originálnych farebných tónoch, ktorý zlepší náladu každému.

 

A čo farby oblečenia v kancelárii?

Tak, ako je pestrá ponuka kancelárií a skladov, núka sa aj veľa možností, čo na seba. Pravdaže, v kancelárii platí istý pracovný dress code, avšak v podstate nie sú zakázané pestré farby na odevoch. Ak sa teda nebojíte zažiariť a chcete aj svojou troškou, v tomto prípade výberom outfitu, povzbudiť ponurú náladu v pracovnom kolektíve, siahnite po oblečení v pestrých farbách.

Vo všeobecnosti platí, že pracovný výkon zvyšujú najmä intenzívne farby, od jasno modrej, zelenej, oranžovej až po výraznú žltú. Aj tu však existujú rozdiely vo vnímaní farieb, presnejšie inak farby pôsobia na ženy a trochu odlišne zasa na mužov. Ženy zvyknú uprednostňovať teplejšie farebné  tóny, pričom mužom sa skôr pozdávajú chladné odtiene.

Čo zrejme obe pohlavia zohľadnia aj pri výbere svojho kancelárskeho šatníka, bez ohľadu na to, čo sa páči tým druhým.

 

Priestor hrajúci farbami

Odborníci radia, aby ste to ani s farbami neprehnali. V jednom priestore by malo byť 2 až 3 hlavných farebných motívov, ktoré by sa nemali navzájom „biť“.

Nikoho neurazia najmä farby v pastelových tónoch, ktoré sú dostatočne veselé, no napriek tomu nie príliš výrazné, čo by mohlo niekoho pri práci aj rušiť. V každom ročnom období dobre pôsobí trebárs žltá farba, ako aj jemnejšie odtiene modrej či zelenkavej.

A nezabudnite si Vašu kanceláriu, okrem sviežich farieb, zútulniť aj vhodne vybraným kvalitným nábytkom z príjemných materiálov a doplnkami. Najmä dbajte na to, aby to spolu všetko ladilo a pôsobilo harmonicky. Uvidíte, že táto, všade panujúca pohoda sa skôr či neskôr odzrkadlí aj na Vašich pracovných výkonoch.

 

zdroj: kancelarie.sk

 

Autorské právo: maxxyustas / 123RF Reklamní fotografie

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ