Domov Technika a internet Je nevyhnutné sa starať o pneumatiky?

Je nevyhnutné sa starať o pneumatiky?

podľa spravca

Pneumatiky musia uniesť vozidlo na ceste, ale na splnenie tejto úlohy si vyžaduje toľko sily, ktorú vozidlo vynakladá. Potrebný výkon pochádza z hmotnosti vozidla a rýchlosti, po ktorej jazdí. Pneumatiky vyžadujú totiž veľa trenia, aby ich prinútili pohybovať sa.

Tak trochu z teórie – pneumatika vytvára teplo z dôvodu trenia s vyššou tvorbou tepla, keď sa na pohyb vozidla vyžaduje viac sily. Množstvo tepla tiež závisí od pevnosti povrchu. Asfalt totiž vytvára viac tepla na pneumatike, zatiaľ čo mäkké povrchy ako trebárs piesok vytvárajú menej tepla.

O pneumatiky sa musíte starať

O hliníkové disky, ale aj o zimné či letné pneumatiky sa musíte pravidelne starať, aby sa zvýšila ich životnosť a znížilo opotrebenie. Pneumatiky, ktoré sú nadmerne nahustené, sa opotrebujú viac v strede, zatiaľ čo málo hustoty spôsobuje ich opotrebovanie na vonkajšej strane. Ak pneumatiky nie sú zarovnané, opotrebujú sa nerovnomerne, najmä pozdĺž vnútornej alebo vonkajšej strany. Áno, aj z tohto dôvodu je dôležité, aby ste si dali niekoľkokrát do roka skontrolovať geometriu kolies, v opačnom prípade sa nečudujte, ak vaše pneumatiky budete musieť vymeniť skôr, ako ste pôvodne plánovali.

Je možné pneumatiky opraviť?

Totiž, na vykonanie opravy pneumatík je potrebné určité množstvo dezénu. Ďalším problémom je, keď sa tzv. oceľový pás zlomí v pneumatike s pásom, kedy ju už nezachránia ani profesionáli. Pneumatiky sú dnes dodávané s rôznymi zárukami, a to na základe toho, koľko kilometrov majú vydržať. Môžu sa pohybovať od 20 000 kilometrov až po 100 000 kilometrov. Ak chcete aj vy zvýšiť životnosť pneumatiky, nezabudnite na správny tlak a samozrejme i kontrolu dezénu, ktorá je v tomto prípade kľúčová.

Testy pneumatík sú skvelým pomocníkom pre všetkých tých, ktorí chcú mať dokonalý prehľad o pneumatikách, do ktorých sa rozhodnú investovať.

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ