Domov Stavebníctvo a remeslá Nepodceňujte kvalitu komína  

Nepodceňujte kvalitu komína  

podľa spravca

Ako vyzerá moderný komín? Zložitá otázka. Pri pohľade na komíny naokolo totiž nie je na prvý pohľad vôbec zrejmé, v čom sa líšia komíny na novostavbách od tých starších. Je to však len prvotný dojem, po dôslednejšej analýze totiž ľahko prídeme na to, že  novopostavené komíny majú omnoho zložitejšiu konštrukciu, ktorá zodpovedá súčasným štandardom.

Na čo si pri výbere komína dať pozor

Výber komína neradno podceniť. Dôležité je zohľadniť hneď niekoľko faktorov – jeho vzhľad, kvalitu materiálu, z ktorého je komín vyrobený, výkon, certifikáciu, ale aj záručné a servisné podmienky. Dobré je tiež vopred si preveriť možnosti poistenia komínového systému.

Mnohé napovie práve certifikát, v ktorom by malo byť uvedené, či komínový systém spĺňa požiadavky európskych štandardov.

Starý komín nie je vždy aj dobrý komín

U nás stále nájdeme mnoho starších jednovrstvových hlinených či betónových komínov, u ktorých by sme zrejme certifikáty garantujúce ich kvalitu a bezpečnosť hľadali márne. Tento druh komínov, ktorý bol v našich končinách dlhé roky jediným známym, je primárne nastavený na spaľovanie tuhých palív (drevo, uhlie, koks), teda na spaľovanie palív s vysokou teplotou.

Problém však nastáva, akonáhle chceme mať v dome plynový či olejový kotol. Nakoľko palivá, ktoré sa tu používajú, majú o dosť nižšiu teplotu, sú aj vlhšie, čo má za následok vsakovanie do stien komínového systému a jeho vlhnutie. Taktiež obsahujú kyseliny a iné agresívne látky pôsobiace na zloženie samotných tehál, ktoré sa v dôsledku toho rozpadajú. To je veľkým nebezpečenstvom, pretože hrozí zasypanie priechodu, následkom čoho môžu spaliny začať unikať do obytného priestoru.

Z toho dôvodu je potrebné jednovrstvový klasický komín používať len pri vytápaní domácnosti bežnými kotlami, prípadne krbom alebo kachľami na pevná palivá.

V prípade, že chcete dom vytápať naftou či plynom, je nevyhnutné dať do jednovrstvového komína prinajmenšom vložku, teda druhú vrstvu, ktorá zabráni kontaktu spalín s vnútorným komínových plášťom. Ochránite tým aj konštrukciu komína, ktorá vďaka tomu získa univerzálnejšie využitie. Stále ho totiž budete môcť použiť aj na vykurovanie obľúbenými kachľami či krbom. A v neposlednom rade ochránite seba a svoje zdravie.

 

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ