Na dlhších cestách, napríklad na dovolenku, neexistuje lepší pomocník ako strešný box. Strešné boxy, niekedy nazývané autoboxy, sa hodia predovšetkým veľkým rodinám, ktoré majú problémy zbaliť všetko potrebné do kufra v aute. Okrem dovoleniek využijete box pri väčších nákupoch alebo pri sťahovaní.
Ako namontovať strešný box
Strešné boxy sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a vďaka tomu sú kompatibilné so všetkými osobnými automobilmi. Ich objem dokáže byť naozaj veľkorysý. Boxy môžete kúpiť s objemom od 400 až do 650 litrov. Pri veľkých boxoch si však dávajte pozor na maximálnu nosnosť strechy vozidla. Strešné boxy sa najčastejšie pripevňujú na strešné nosiče. Nezabudnite na to, že box by mal byť umiestnený v strede, nemal by príliš prečnievať v prednej a ani v zadnej časti automobilu. V prednej by prekážal vo viditeľnosti a v zadnej pri otváraní kufra. U starších modelov strešných boxov sa môžete stretnúť so systémom upevnenia pomocou U – strmeňov, ktoré sa montujú k priečnikom a zaistia krytom. Novšie modely sú opatrené T – adaptérmi alebo rýchloupínaním, vďaka ktorému zvládnete montáž strešného boxu za pár sekúnd.
Ako uložiť náklad do strešného boxu
Do najväčších boxov bez problémov uložíte napríklad detské cyklovozíky, batožinu celej rodiny a dokonca aj niektoré modely lyží. Samozrejme, že bicykle sa do boxu nezmestia. Na ich prevážanie slúži nosič na ťažné alebo nosič bicyklov na zadné dvere. Ukladanie a upevnenie nákladu do autoboxu má svoje pravidlá. Najťažšie veci uložte presne do stredu, do dolnej časti boxu. Okolo ťažkého nákladu umiestnite ľahšie veci a všetko poriadne utiahnite upevňovacími remeňmi. Veľkú parádu v každom boxe dokážu spraviť špeciálne oddeľovacie priečky. Po zatvorení boxu ním poriadne zatraste, a ak sa vám zdá, že sa veci vo vnútri hýbu, upevňovacie remene ešte pevnejšie utiahnite. V budúcnosti by sa mali na trhu objaviť boxy, ktoré po zatvorení dokážu náklad automaticky upevniť pomocou sietí.
Ako jazdiť so strešným boxom
Strešný box mierne zmení aerodynamiku vozidla a môže mať vplyv aj na celkovú spotrebu. Obzvlášť obozretní buďte pri jazde v prudkých zákrutách. Nebezpečný môže byť aj silný bočný vietor. V každom prípade je jazda so strešným boxom bezpečnejšia pri nižších rýchlostiach. Výrobcovia boxov odporúčajú jazdiť s boxom na streche maximálnou rýchlosťou 130 km/h. Ak nechcete náklad v strešnom boxe poškodiť, majte ľahkú nohu pri rozjazde vozidla a pri brzdení.