Tradičné žlté zlato pomaly, no nekompromisne vytláčajú jeho novšie odlesky. Obzvlášť biele zlato sa stále teší obrovskej obľube, či už ide o prstienky zásnubné alebo obrúčky. Na mieste je preto otázka: “Vari žltému zlatu už nadobro odzvonilo?”
Čisté číre zlato a jeho prímesi
Čisté zlato má žltú farbu, no v čírej forme je veľmi mäkké a krehké, preto sa pri výrobe zlatých zásnubných prsteňov aj iných šperkov používajú rôzne prímesi, aby sa uľahčilo jeho tvarovanie. Rýdzosť zlata sa meria v karátoch, pričom najčistejšie zlato má 24 karátov – 24k.
Kým v minulosti šperkom dominovalo práve žlté zlato, začiatkom 20. storočia sa na svetlo sveta dostali aj jeho iné, svetlejšie prímesi. Obľúbené začalo byť najmä biele zlato.
Za svoju stúpajúcu popularitu vďačí 1. svetovej vojne, počas ktorej cena dovtedy vyhľadávanej platiny výrazne narástla a pre väčšinu ľudí boli zrazu šperky z nej nedostupné. Obľúbeného striebristého efektu sa však vzdať nechceli, a tak prišli zlatníci so spásonosnou myšlienkou – začali vyrábať zásnubné prstene, ale i obrúčky a iné šperky z bieleho zlata.
Výroba bieleho zlata
A ako vlastne biele zlato vzniká? Jeho výroba je predovšetkým o miešaní čistého zlata s bielymi kovmi, ktoré vybielia jeho typickú žltkastý odtieň. Avšak práve kvôli tomu je najvyššia možná rýdzosť bieleho zlata 21k, teda o čosi nižšia ako pri klasickom žltom zlate.
Zaujímavosťou tiež je, že okrem nutnosti obsahovať určitý podiel kvalitného zlata, neexistujú medzinárodné štandardy pre biele zlato, a tak používa každý zlatník inú prímes na dosiahnutie bieleho efektu prsteňa z bieleho zlata. Niekto uprednostňuje paládium, iný striebro a zinok, ďalší nikel, a to v rôznych množstvách, čo výslednému šperku dodáva rôzne farebné odtiene.
Biele zlato s prímesou striebra je jemne zelenkavé a kombinácia niklu a medi v zlate zasa vytvára chladnejší kovový odtieň. Nikel v zlate však ustupuje do úzadia, keďže mnohým ľuďom spôsobuje nevítané alergické reakcie.
Vo finálnej fáze sa biele zlato pokrýva ešte ochrannou vrstvou. Ide o tzv. ródiovanie. Táto povrchová úprava šperkov z bieleho zlata im dodáva konečný jas a jemný modrastý odtieň. Ródiovanie je však iba dočasné, pre udržanie lesku šperku z bieleho zlata je ho preto potrebné zopakovať približne raz za štyri roky.