Miniinvazívne zákroky sú stále obľúbenejšie a v gynekológii sa stali neodmysliteľnou vyšetrovacou aj operačnou metódou. Miniinvazívnou endoskopickou metódou je hystereskopia. Používa sa pri nutnosti vizualizovať kŕčok maternice či jej dutinu, ale tiež pri diagnostike a súčasnej operačnej liečbe ďalších ženských problémov.
Výhodou hystereskopie je, že ide o ambulantný zákrok bez nutnosti hospitalizácie. Pacientka zostáva na pozorovaní iba pár hodín. Samotný zákrok je tiež veľmi rýchlym. Trvá v priemere 15 až 20 minút. Výrazne sa tiež skracuje doba rekonvalescencie, ktorá u hysteroskopie trvá približne dva týždne. Výkon prebieha v celkovej anestézii. Jednodňová operácia, hysteroskopia, patrí medzi zákroky, na ktoré sa je možné objednať do inštitútu zdravia a krásy Frais.
Kedy pomáha hystereskopia?
- Hystereskopia sa používa ako vyšetrovacia aj operačná metóda.
- Rieši polypy, myómy aj zrasty v maternici.
- Využíva sa pri nepravidelnom krvácaní ako príprava na transfer embryí.
- Pomáha pri chronických zápaloch sliznice maternice.
- Rieši problémy nedostatočného, nepravidelného a nesprávneho rastu sliznice maternice.
- Využíva sa pri riešení problémov po kyretáži, cisárskom reze, či umelom prerušení tehotenstva (obvykle v spojitosti na podozrenie zúženia maternicového krčku).
- Pomáha riešiť neúspešné či problematické transfery.
Komplikácie po hysterektómii
Jednou z obrovských výhod hysterektomie je minimálny výskyt pooperačných komplikácií. Tie sú skutočne zriedkavé, aj keď ako u každej operácie, nie úplne vylúčené. Výhodou je aj pomerne rýchla a nekomplikovaná rekonvalescencia.
Ako sa pripraviť na zákrok?
Keďže je hysterektómia zákrokom pod klasickou narkózou, je nutné pred ním absolvovať predoperačné vyšetrenie a na samotný zákrok sa dostaviť nalačno. Po zákroku, pokiaľ je všetko v poriadku, odíde pacientka po niekoľkých hodinách pozorovania domov.