Domov Zdravie, krása a životný štýl Neliečená chrbtica spôsobuje tiež problémy v škole

Neliečená chrbtica spôsobuje tiež problémy v škole

podľa spravca

Bolesti chrbta ovplyvňujú život detí viac, ako by sme si mysleli. Až 10-28 % z tých, ktorí majú problémy s chrbticou má problémy tiež v škole. Rovnaký počet  z nich nemôže nosiť školské tašky a prestane chodiť von s kamarátmi. Dokonca až 50 % z nich môže prestať športovať, čím sa kvalita ich života značne zníži.

Za návštevou pediatra sa čoraz častejšie skrýva bolesť chrbta. „Sedavý spôsob života, nedostatok pohybovej aktivity, nadváha, nesprávne držanie tela pri  stoji, sedení, nosení batohov, či pri používaní mobilných telefónov, tabletov a podobných zariadení, spôsobujú tento stúpajúci trend,“ uvádza odborný zdravotnícky časopis Solen.

Chronický problém už od detstva

Zaráža aj údaj o tom, že u 8 % detí sa stanú bolesti chronickým problémom. Tá sa s nimi následne tiahne až do dospelosti a zbaviť sa jej je viac než náročné. Rozoznávame dva typy príčin bolesti chrbta –  organické a neorganické príčiny. Ak ide o organickú príčinu, pôvod bolesti je známy, môže ísť napríklad o reumatickú či traumatickú príčinu, skoliózu, deformity chrbta atď. Pokiaľ je však príčina neorganická, nedá sa presne definovať, odkiaľ pochádza – bolesť je nešpecifikovateľná (Solen, 2018). Vtedy je potrebné čo najskôr odstrániť všetky príčiny, ktoré by to mohli spôsobovať. Sú nimi hlavne nadváha, nadmerná záťaž v podobe ťažkých tašiek, zlé držanie tela a dlhodobé sedenie na nesprávnej stoličke. So sedením to má však spoločného najviac. V sede si dokážeme totiž zvyknúť na nesprávnu polohu, priberať a aj zaťažovať nesprávne svaly.

Sedeniu sa nevyhnete – dbajte na výber stoličky

Kľúčová vec spočíva vo vzpriamenej polohe. Avšak, nielen deti, ale dospelí majú tendenciu sedieť „zhrbení“ a po chvíli si na stoličku takmer ľahnúť. Ak by dieťa dokázalo sedieť rovno a nenakláňať sa, problémy by sa po čase znížili, možno úplne stratili. To by však muselo sedieť na stoličke, ktorá ho „podrží“ v správnej polohe. Riešenie je oveľa ľahšie, ako by sa zdalo – výkyvový, pohyblivý sedák na pružine, ktorý imituje sedenie na terapeutickej lopte. Tú lekári a fyzioterapeuti pre tento typ pacientov odporúčajú už niekoľko rokov. Na rozdiel od nej má však taká stolička aj opierku chrbta a podrúčky. „Takáto stolička nielen narovná okrúhly chrbát, ale tiež aktivuje ochabnuté chrbtové a brušné svaly, ale spevní hlboké stabilizačné svaly a odstráni bolesti v bedrách“, hovorí Kateřina Zaydlarová z Centra zdravého sedenia.

Bolesti chrbta sú u detí častým príznakom. Hoci najčastejšie ide o nešpecifickú bolesť, závažnejšie príčiny (ako napr. nádorové procesy alebo spondylodiscitídy) musia byť vylúčené. V diagnostickom procese sú kľúčové zobrazovacie vyšetrenia ako RTG chrbtice a tomografické vyšetrenie (CT). Liečba však vždy závisí od etiológie stavu, pričom v prípade nešpecifických bolestí chrbta je dôležité odstránenie rizikových faktorov (Solen, 2018).

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ