Opaľovanie je činnosť, ktorej nie všetci holdujú rovnako. Kým niekto dokáže stráviť aj deň polihovaním na slnku, iný má problém vydržať hodinu. Lenže opaľovanie kože nenastáva len vtedy, keď si ho plánujete. Slnečné lúče si vás nájdu všade. Aj počas pracovného obeda alebo kávy na terase reštaurácie. Ochrana pred slnkom je dôležitá každý deň.
Mnoho ľudí si neuvedomuje, akú veľkú plochu kože denne vystavujú slnku a žiadnym spôsobom ju nechránia. Najmä počas letných mesiacov. Slnečná ochrana nemá svoje miesto len v kufri zbalenom na dovolenku. Práve naopak. Najviac škody sa udeje v momentoch, keď vás ani nenapadne, že by ste si mali naniesť opaľovací krém. A neplatí to len pre ľudí s veľmi svetlou pleťou, alergiou na slnko a ľuďmi so sklonom k pigmentovým škvrnám. Práve naopak, tí si väčšinou dávajú veľmi dobrý pozor na to, aby sa stav ich pleti nezhoršil. Ak patríte medzi tých, čo so slnkom problém nemajú a ani vás tak rýchlo nespáli, ruku na srdce, ako veľmi venujete pozornosť tomu, či ste si pred odchodom z domu naniesli opaľovací krém na tvár alebo telo? Prípadne si jeho vrstvu obnovili počas dňa alebo pred odchodom z kancelárie?
Len vedieť všetko o slnečnej ochrane nestačí, musíte sa ňou aj začať riadiť. Kým teraz môže byť všetko v poriadku, o pár rokov to už môže byť pigmentový fľak alebo v tom najhoršom scenári, kožný melanóm. Všetko v našom tele sa rokmi zbiera. Strava, prechodená choroba, nedostatok pohybu, stres, aj nadmerné slnenie sa bez použitia opaľovacieho krému.
Aby ste spravili niečo pre svoju pokožku v budúcnosti, je na čase, aby ste do svojho denného rituálu zaviedli aj ochranu pred slnečnými lúčmi. UV žiarenie sa skladá z elektromagnetických vĺn, ktoré nie sú viditeľné našim zrakom, a pozostáva z UVA, UVB a UVC žiarenia. Naša atmosféra prepúšťa zhruba 50% UVB žiarenia a ozónová vrstva úplne pohlcuje UVC, preto sa málokedy spomína. Pýtate sa ako je to s UVA žiarením? Bohužiaľ, naša atmosféra s ním veľa nenarobí a pohlcuje ho len minimálne. Rozdiel medzi UVA a UVB lúčmi je v tom, ako hlboko do kože prenikajú a s akou intenzitou. Prípadne, akými materiálmi prenikajú. Vedeli ste, že UVA lúče preniknú aj cez sklo? O dôvod viac, prečo na ochranu pred slnkom myslieť nielen, keď ste vonku, ale napríklad aj počas jazdy autom. UVA lúče nie sú také intenzívne ako UVB, preto si ich vplyv často ani neuvedomujeme. No napriek tomu prenikajú do hlbších vrstiev kože, ktoré treba chrániť rovnako ako tie vrchné. Ak nie viac.
Kľúčom k správnej ochrane pred slnkom je každodenná UV ochrana pomocou fotoprotektív, ktoré majú správny pomer medzi výškou SPF, UVA a UVB žiarením. Vyberajte si najmä z produktov, ktoré biologicky chránia pokožku pomocou patentu Bunkovej Bio ochrany a majú dostatočne vysoký ochranný faktor. Minimálne 30. Žiaden UV filter nezachytí 100% lúčov a ani nie je dostatočne stabilný, aby vás chránil po celý deň, preto dbajte na pravidelné nanášanie opaľovacích krémov a vyhýbajte sa priamemu slnku medzi 11. a 15. hodinou. To platí aj v prípade, že je vonku zamračené, pretože mraky prepúšťajú až 90% UV žiarenia.
Viac sa dozviete na www.bioderma-sk.com