Výrok spať ako v bavlnke bude platiť aj pre vás, keď si vyberiete lôžkoviny zo správneho materiálu. Okrem materiálu by ste mali prihliadať na sezónnosť a rozmery. Prinášame vám zopár tipov, ktoré vám pri kúpe lôžkovín pomôžu nájsť vhodný set.
Aký materiál zvoliť
V oblasti výroby paplónov sa v zásade môžete stretnúť s tromi základnými druhmi materiálu. Z týchto materiálov sa vyrábajú tiež vankúše. Ide o páperie, syntetiku a vlnu. Perie alebo páperie bolo v minulosti najobľúbenejším materiálom. Iste si aj vy spomínate na prázdniny u babky, ktorá vás pozakrývala po domácky vyrobenými paplónmi. Perie i páperie nádherne zahrejú, sú mäkučké a zároveň veľmi vzdušné. V súčasnosti sa však s páperovými lôžkovinami stretnete čoraz menej. Dôvodom sú alergie. Alergikov neustále pribúda a spanie v takýchto lôžkovinách by pre nich bolo nočnou morou. Do rána by kýchali, kašlali alebo by im začervenali oči. Alergici musia byť pri svojom výbere toho, čo si dajú do postele veľmi opatrní. Patrí to pre lôžkoviny i matrace. Pre alergikov sú vhodné syntetické paplóny, ktoré sú vyrobené z umelých vlákien. Existuje viac druhov vlákien a z hľadiska kvality sú najlepšie nanovlákna, ktoré si dobre udržiavajú tvar aj po dlhej dobe využívania či po praní. Posledným druhom materiálu na výrobu paplónov je vlna. Na jednej strane vlna krásne zahreje bez toho, aby paplón držal vlhkosť, ale na druhej je opäť peklom pre alergikov.
Sezónne paplóny
Každý človek túžiaci po plnohodnotnom spánku by mal vlastniť dva sety paplónov. Jeden set určený na zimné mesiace a jeden na letné. Zimné paplóny bývajú vyrábané z viac vrstiev vlákien, ktorých úlohou je zahriať. Letné paplóny sú naopak nadýchané, jemné a dobre odvádzajú vlhkosť. Na záver musíme spomenúť aj veľkosť paplónov, teda ich rozmery. Štandardne sa vyrábajú v šírke 140 cm a dĺžke 200 cm pre jednolôžko. Môžete nájsť aj dlhšie varianty, ale pri dlhších paplónoch budete mať problém s kupovaním návliečok. Ak investujete do kvalitných paplónov, iste budete chcieť, aby vám dlho vydržali. Preto sa pri ich praní riaďte inštrukciami od výrobcu. Po praní ich vždy poriadne vysušte. Ideálne je nechať paplóny každé ráno niekoľko minúť na vzduchu a nezakrývať ich prehozom alebo ich neschovávať do skrine. V letnom období im doprajte pobyt na čerstvom vzduchu, najlepšie na slnku.