Domov Zdravie, krása a životný štýl Ktoré látky v kozmetike sú toxické?

Ktoré látky v kozmetike sú toxické?

podľa Viktor Fiala

Každú chvíľu vyjdú najavo škandály, ktoré odhalia nečestné jednanie kozmetických firiem. Je jednoduchšie vyrobiť kozmetiku z chémie, ako extrahovať prírodné látky. Napriek tlaku verejnosti sa stále objavujú na pultoch predajní prípravky, ktoré obsahujú toxické látky. Obzvlášť obozretní buďte pri kúpe prípravkov neznámych značiek. Ktoré látky v kozmetike sú škodlivé?

Ftaláty

Ftaláty sa používajú v rôznych odvetviach priemyslu. Ide o látky, ktoré dokážu zmäkčovať plasty. V kozmetickom priemysle ich nájdete predovšetkým v lakoch na nechty, v sprejoch na vlasy, ale tiež v šampónoch. Dokonca aj detská kozmetika býva plná ftalátov. Ftaláty sú veľmi nebezpečné, pretože dokáže zmeniť DNA v spermiách. Okrem toho spôsobujú hormonálnu nerovnováhu.

Parabény

Parabény sa v kozmetike využívajú ako konzervačné látky. Vďaka parabénom vydrží daný prípravok dlhšie bez tvorby plesní alebo množenia baktérií. Boli by ideálnym konzervantom, keby nespôsobovali zdravotné ťažkosti. Prípravkom s parabénmi by sa mali vyhnúť hlavne ľudia s citlivou pokožkou. Opäť ide o látky, ktoré pri dlhodobom pôsobení vplývajú na hormonálny vývoj. Môžu dokonca spôsobiť rakovinu podobne ako nekvalitná farba na textil napustená do lacných odevov.

Sulfáty

Sulfáty pôsobia ako odmasťovač a vďaka ich použitiu prípravky dobre penia. Bývajú hlavnou zložkou mydiel, šampónov a kondicionérov. Pri styku so sietnicou očí štípu. Štípanie nie je jediný problém, ktorý spôsobujú. Veľké množstvo sulfátov negatívne pôsobí na pokožku hlavy, ktorá sa nadmerne vysúša. Po dlhodobom používaní kozmetiky so sulfátmi sa rapídne zníži kvalita vlasov. Sulfáty zle pôsobia nielen na pokožku hlavy, ale tiež na kožu, dráždia ju a spôsobujú náchylnosť na kožné ochorenia.

Formaldehydy

Látky zo skupiny formaldehydov sú ako zložky v kozmetike  zakázané. Napriek tomu ich v mnohých výrobkoch stále nájdete. Je to dané ich schopnosťou kozmetiku konzervovať, aby vydržala dlhšie. Formaldehydy sa neusádzajú len na vrchu pokožku, ale dokážu preniknúť aj do jej štruktúry. Následkom sú alergické reakcie. Formaldehydy boli vedcami označené za silné karcinogény, ktoré vplývajú na vznik niektorých druhov rakoviny.

Parfumové zložky

Na záver spomenieme parfumovanie kozmetiky. Kto by nemal rád pekne voňajúce šampóny alebo krémy? Kozmetické prípravky nie sú parfémy. Voňať môžu aj bez chémie. Pred umelými parfumovými zložkami dajte prednosť tým prírodným, napríklad esenciálnym olejom alebo kvetom. Syntetické vône spôsobia minimálne podráždenie pokožky.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ