Starostlivosť o zuby

podľa spravca

V čase keď deťom začnú rásť zuby, i keď len mliečne, mali by sa rodičia pokúsiť ratolesti naučiť základným pravidlám starostlivosti o zuby. Zanedbaná zubná starostlivosť u detí alebo dospelých jedincov môže viesť ku rôznym zubným defektom alebo dokonca ku strate zubov.

Prvým krokom ku zdravým zubom je domáca starostlivosť. Správna domáca starostlivosť spočíva v čistení zubov pravidelne ráno a večer zubnou kefkou. Dôležité je tiež používanie medzizubných kefiek alebo zubnej nite, ktoré odstránia zostatky jedla a tiež nečistoty v medzizubných priestoroch.

Okrem správnej domácej starostlivosti by sme mali minimálne 2-krát ročne navštíviť dentálneho hygienika a poskytnúť tak chrupu profesionálnu starostlivosť.

Čo je to dentálna hygiena?

Dentálna hygiena predstavuje veľmi dôležitý zubný odbor, ktorý sa špecializuje na ochorenia ďasien, paradontózu, zubné kazy, ale najmä na prevenciu zubných ochorení. Je všeobecne známe, že práve prevencia je najúčinnejším liekom na liečbu ochorení a nie je tomu inak ani v prípade zubov.

Dentálnou hygienou sa označuje pravidelná profesionálna starostlivosť o zuby. Dentálny hygienik vám zuby vyčistí, odstráni zubný kameň, aplikuje fluoridové preventívne materiály a nakoniec ich krásne vyleští. Pokiaľ chcete, aby si dieťa osvojilo zásady správneho čistenia zubov, vezmite ho ku dentálnemu hygienikovi na inštruktáž. Hygienik mu ukáže správnu techniku čistenia zubov a pomocou pútavého názorného príkladu vysvetlí základné kroky pri čistení zubov.

Dentálnu hygienu by ste mali absolvovať aspoň 2-krát ročne. Avšak, keď už trpíte niektorým zo zubných ochorení, ako je paradentóza alebo gingivitída, je možné, že bude potrebné ošetrenie vykonať častejšie.

I keď je dentálna hygiena u vás pravidelná, môže sa stať, že sa vám niektorý zo zubov odštiepi, zlomí alebo je dokonca nutné ho vytrhnúť. Čo sa dá v takomto prípade robiť?

Ak sa vám zub iba odštiepil, v závislosti od veľkosti odštiepenia je možné zub iba zahladiť alebo pri výraznejšom odštiepení kozmeticky ho napraviť.  Ak prišlo ku markantnejšiemu poškodeniu, je možné kvalitu zubu napraviť pomocou fazety, korunky alebo výplne.

V prípade, že sa zub zlomil alebo praskol, v závislosti od miery poškodenia je možné pri praskline založiť korunku alebo v prípade veľmi zlomeného zuba, celý zub vytrhnúť.

Vyrazený zub je možné  do 2 hodín reimplantovať, ale iba v prípade, že ste ho opláchli vodou a nasadili naspäť na miesto.

Ak sa vám však podarilo o zuby prísť, či už vybitím alebo vytrhnutím u lekára, je potrebné ich nahradiť. Medzi možnosti náhrady strateného zubu patrí zubný mostík, protéza a implantát.

Každý zubný zákrok vykonáva zubný lekár a to po dôkladnej konzultácii s pacientom.

 

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ