Domov Technika a internet Strešné boxy – priestranné, praktické, bezpečné

Strešné boxy – priestranné, praktické, bezpečné

podľa Viktor Fiala
Strešné boxy – priestranné, praktické, bezpečné

Počas cesty na dovolenku, počas predĺžených víkendov, pri sťahovaní i väčších nákupoch sa nezaobídete bez objemného úložného priestoru. Bohužiaľ väčšina osobných vozidiel má úložné možnosti veľmi obmedzené. V tomto prípade prichádza na scénu strešný box.

Výber strešného boxu prispôsobte vašim potrebám

S výberom strešného boxu si hravo poradíte. Na internete i v kamenných obchodoch je naozaj široká ponuka rôznych modelov, veľkostí a dokonca farieb boxov. Niektoré z nich sú tak objemné, že bez problémov do nich schováte cyklovozíky, športové náradie alebo detský kočík. Strešné boxy sa dajú nainštalovať na každý model osobného vozidla. Dôležité je len to, aby ste si vybrali správny rozmer t.j. aby vám box neprekážal vo výhľade na vozovku. Následne sa rozhodnite, aký veľký box potrebujete. Menšie majú objem okolo 400 litrov a najväčšie vyše 650 litrov. Pri veľkých boxoch si však dávajte pozor na nosnosť strechy vozidla a jeho maximálne zaťaženie. Nevýhodou väčšieho strešného boxu je to, že sa vám na strechu nezmestia nosiče na bicykle. Tento problém vyriešia nosiče bicyklov na ťažné alebo na piate dvere. Boxe sú veľmi bezpečné, ale samozrejme, že je dôležité, aby ste nešetrili a vybrali box z kvalitných materiálov (ABS plast, PE). Bezpečnosť zvyšuje centrálne uzamykanie, ktoré bráni uzamknutiu, ak nemáte box dobre uzavretý. Maximálny komfort vám zabezpečí box, ktorý sa dá otvárať z oboch bočných strán.

Tieto informácie o strešných boxoch nepodceňujte

Pri ukladaní vecí do strešného boxu si dávajte pozor na rovnomerné rozloženie nákladu. Takéto rozloženie eliminuje riziká jazdy a zároveň chráni samotný náklad. Preto by ste mali uložiť najťažšie veci do stredu boxu, zvyšok priestoru vyplňte menej ťažkým nákladom. Dbajte na to, aby box disponoval upevňovacími popruhmi, ktoré zvýšia ochranu batožiny. Strešné boxy sa v zákone o cestnej premávke nespomínajú, ale napriek tomu by ste mali byť pri jazde s boxom na streche o niečo opatrnejší. Problémy pri riadení môžu nastať v prudkých zákrutách alebo pri silnom bočnom vetre. Z uvedených dôvodov nejazdite s boxom rýchlejšie ako 90 km/h. Nižšia rýchlosť súčasne znamená nižšiu spotrebu paliva. Čím pomalšie pôjdete, tým sa spotreba zníži resp. pri rýchlej jazde môžete pocítiť zvýšenie spotreby približne o 30 %. Spotrebu dokážete znížiť aj tým, že budete pri výbere strešného boxu prihliadať ne jeho aerodynamický tvar a hmotnosť.

 

 

 

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ